Solo Türk & Türk Yıldızları

20 Mayıs 2017 tarihinde Samsun Doğu Park sahilinde gerçekleştirilen Solo Türk ve Türk Yıldızları 19 Mayıs özel gösterimine katıldık. Solo Türk, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan F-16 C Blok 40 tip savaş uçaklarının boyanarak, tek kişilik gösteri uçuşları yapan bir gösteri takımıdır. Türk Yıldızları ise NF-5 uçakları ile takım halinde akrobatik gösteriler yapan 8 adet süpersonic (ses hızından hızlı) savaş uçağından oluşan, dünyada eşi benzeri bulunmayan bir gösteri ekibidir.

Çok keyif verici bu etkinlikte çektiğimiz fotoğraf ve videoları burada bulabilirsiniz.

 

7 numaralı uçağı ile bizi selamlayan Hv.Plt.Yzb. Ali Onur Adalı.

DSC_1951

Solo Türk'ün, savunma amacı ile kullanılan flare atım anı.

Tolga Balık Pişirme Evi

Ankara, Yenimahalle tarafında balık yemeyi düşünürseniz Tolga Balık Pişirme Evi'ni şiddetle tavsiye ederiz. Ragıp Tüzün Caddesi üzerinde bulunan bu mekan plastik masa ve sandalyelere sahip olmasına rağmen, sofraya gelen yemeklerle gözünüz başka bir şey görmüyor.

DSC_1420

Mekana girince gözünüze ilk çarpan hemen sağ tarafta göreceğiniz, içinde çeşit çeşit balık bulunan bir buzdolabı. Ek olarak duvarda da çeşitli deniz canlıları mevcut.

DSC_1407
DSC_1418
DSC_1416

Balık çorbası ile başladık yemeğimize. Kırmızı biber , limon vs. eklemeden, geldiği gibi bir kaşık almanızı öneririz. Gerçekten tatmaya değer.

WhatsApp Image 2017-04-22 at 22.37.16 (5)

Ana yemek olarak mevsim sonunda olmamıza rağmen Norveç somonu tercih ettik. Masamıza gelen somon gayet kıvamında, ızgara ve hiç kuru değildi tam kıvamındaydı. Porsiyon olarak da oldukça doyurucu.

WhatsApp Image 2017-04-22 at 22.37.16 (3)

Fiyat konusuna gelecek olursak 2 kişi 2 çorba 1 mevsim salata ve 2 porsiyon Norveç somonu toplam 75 TL lik bir hesap ödedik. Şiddetle tavsiye ederiz.

 

Afiyet olsun...

Balayımız: Tayland – Koh Samui

Merhabalar, size balayımızın bizce halini anlatmak istiyoruz. Biz son zamanlarda popüler balayı mekanlarından biri olan Tayland'ın Koh Samui adındaki adada yaklaşık 15 gün kalacak şekilde balayı planladık. İlk başta süreyle ilgili yorum yapmak gerekirse 10-15 gün kalmak bizce en ideal süredir hatta biraz uzun bile olabilir. Koh Samui'de 3 mevsim yaşanmaktadır. Sıcak dönem (Mart-Ağustos), Kuru dönem (Aralık-Şubat) ve Muson dönemi (Eylül-Kasım) şeklinde yaşanmaktadır. Biz Eylül ayında oradaydık. Normalde çok fazla yağış olan bu dönemde biz oldukça şanslıydık. Birkaç gün dışında yağmura yakalanmadık. Fakat inanılmaz hızlı bulut geçişlerine adaya ilk ayak bastığımız gün şahit olmuştuk. Neyse ki hava sanki bizim için bi iyilik yapmıştı. Ama önerimiz tabi ki Muson dönemini tercih etmeyiniz.

Öncelikle gidiş yolu olarak İstanbul'dan Türk Hava Yolları ile Tayland'ın Bangkok şehrine direk uçuşla yaklaşık 12 saat süren bir yolculuk yaptık. Bangkok Havaalanında başlayan Budizm inancı Samui adasında da devam edecekti.

IMG_3874

Daha sonra Bangkok Hava Yolları ile 1 saat civarı süren ada yolculuğuna başladık. Adaya ilk ayak basmamız küçük butik bir havaalanınaydı.

Sevimli minibüslerle bizi karşıladılar. Havaalanında fotoğraf çekinmeye başlayabilirsiniz. Burada bir otel ayarladıysanız büyük ihtimalle havaalanından ulaşımı da ayarlamış oluyorsunuz. Özel arabalar havaalanı girişinde sizi karşılıyorlar ve otelinize doğru yola çıkıyorsunuz. Bizim tercihimiz sessiz ve sakin bir balayı olduğu için adanın batı tarafında bulunan Lipa Talay adındaki villalar olmuştu.

Adada turistler ulaşım aracı olarak motosiklet kullanmayı tercih ediyorlar ve kesinlikle çok güzel bir yöntem. Kendinizi özgür hissetmenizi sağlıyor. Ama rüzgar yanıkları için çok dikkatli olun. Çıkmadan bol bol güneş kremi sürmeyi unutmayın.

Samui Havalimani girişi
IMG_3883

Konaklama

Kesinlikle sakin güzel olan bu villalar bir süre sonra size çok sessiz gelebilmekte. Bu yüzden canlılık arayan insanlarsanız kesinlikle adanın doğusunu tercih etmelisiniz. Özellikle Chaweng ve Lamai Beach sizin için doğru tercihler olacaktır. Bu plajlar kesinlikle adadaki en güzel sahillerdir.

Ayrıca adanın kuzeyindeki Bo Phut ve Mae Nam bölgelerinde de güzel oteller mevcuttur ve havaalanı bu bölgeye yakındır. Adanın güneyinde de çok güzel manzaralı oteller bulmak mümkündür. Kısacası adanın her yerinde güzel oteller mevcut ama istediğiniz tatil tipine göre lokasyon değişecektir.

IMG_3886
IMG_3879

YEME-İÇME

İlk akşam yemeğimizi kaldığımız yere yakın olan Think Retro Cafe'de yedik. Manzarası muazzam olan bu yerde sahilde okyanusa karşı yemek yemek mümkün. Fakat adanın batısında kalmayı düşünmüyorsanız sizin için uzak kalacaktır.

Ayrıca, Nathon Beach'teki Lucky Restaurant'ı kesinlikle öneririm. Spring roll'larını mutlaka denemelisiniz. Samui'de tavuklu yemeklerin yanına genelde acılı ekşili sos getiriyorlar. Orada bizim en büyük yardımcımız oldu. Pilavları bizimkine göre yağsız ve tuzsuz hatta lapa gibi olduğu için bu sosu kullanarak pilavı daha lezzetli bir hale getirmeyi başarmıştık 🙂

GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

Aktiviteler

PARA BİRİMİ VE HARCAMA

Bize enteresan gelenler

Adaya gelir gelmez gözünüze çarpacak olan ilk şey ise kablolar.  Her tarafta inanılmaz üst üste kablolar yer almaktadır. İlk başta elektrik kablosu olduğunu düşündüğümüz bu kablolar aslında telefon ve internet için olan kablolarmış. Direklerin üstü öylesine dolu ki, biri evden çıktığı zaman yeni gelen ev sahipleri hangi hattın onlara ait olduğunu bulmakla uğraşmayıp yeni bir hat çekiyolarmış. Her ev için süren bu süreç zamanla şehri bir kablo yığınına dönüştürmüş. Yağmurlu gecelerde gelen cızırtılara şahit olduk.